Nebankovní sektor představuje velmi rizikovou oblast. Jedná se prakticky o všechny instituce poskytující peníze, soukromé investory, kteří nabízejí půjčky a řadu dalších osob, které prostě jen poskytují peníze ostatním. Jde o velmi širokou a nepřehlednou situaci, ve které se každý velmi těžko orientuje. Existují zde kvalitní, stabilní a důvěryhodní poskytovatelé, avšak výjimkou nejsou ani přesně opační investoři, kteří se solidně nechovají.
Proto je důležité při uzavírání nebankovní půjčky vždy velmi dbát a dávat pozor na smlouvu a obchodní podmínky, aby nebyly nápadně nevýhodné pro žadatele. Pokud je smlouva v pořádku, má nebankovní půjčka jasnou výhodu oproti bankovní. Vyřízení je prakticky okamžité. S příchodem tržního hospodářství a kapitalismu vznikly dvě úrovně a to oddělením České národní banky, která plní funkci centrální banky půjčky na ruku.

Stačí doklady totožnosti a prakticky se dá půjčka uzavřít. Některé instituce nepotřebují ani doklad o výši příjmu a ani nenahlíží do registru dlužníků. Na druhou stranu však je nebankovní půjčka obvykle zatížena vyšším úrokem, než je tomu tak u bankovních, jelikož právě tím, že nebankovní instituce nepožadují dodatečné doklady od žadatele podstupují vyšší riziko, které je právě vyšším úrokem ošetřeno. Často je využívaná nebankovní hypotéka, která je populární díky rychlému sjednání úvěru na bydlení.