Nebankovní půjčky

Nebankovní sektor představuje velmi rizikovou oblast. Jedná se prakticky o všechny instituce poskytující peníze, soukromé investory, kteří nabízejí půjčky a řadu dalších osob, které prostě jen poskytují peníze ostatním. Jde o velmi širokou a nepřehlednou situaci, ve které se každý velmi těžko orientuje. Existují zde kvalitní, stabilní a důvěryhodní poskytovatelé, avšak výjimkou nejsou ani přesně opační investoři, kteří se solidně nechovají.
Proto je důležité při uzavírání nebankovní půjčky vždy velmi dbát a dávat pozor na smlouvu a obchodní podmínky, aby nebyly nápadně nevýhodné pro žadatele. Pokud je smlouva v pořádku, má nebankovní půjčka jasnou výhodu oproti bankovní. Vyřízení je prakticky okamžité. S příchodem tržního hospodářství a kapitalismu vznikly dvě úrovně a to oddělením České národní banky, která plní funkci centrální banky půjčky na ruku.

Stačí doklady totožnosti a prakticky se dá půjčka uzavřít. Některé instituce nepotřebují ani doklad o výši příjmu a ani nenahlíží do registru dlužníků. Na druhou stranu však je nebankovní půjčka obvykle zatížena vyšším úrokem, než je tomu tak u bankovních, jelikož právě tím, že nebankovní instituce nepožadují dodatečné doklady od žadatele podstupují vyšší riziko, které je právě vyšším úrokem ošetřeno. Často je využívaná nebankovní hypotéka, která je populární díky rychlému sjednání úvěru na bydlení.

Půjčky pro nezaměstnané

Banky a velké nebankovní instituce nechtějí nezaměstnaným peníze půjčovat. Je to pochopitelné, jelikož se tito lidé nemohou prokázat dostatečnou bonitou ve svých příjmech. Avšak těmto lidem poskytuje půjčky nebankovní sektor.

Nedokládání příjmu

V terminologii se jedná o nebankovní půjčku bez potvrzení příjmů. Právě upřesnění bez potvrzení příjmů znamená, že prakticky každému, kdo o to požádá, je poskytnuta odpovídající půjčka. Vždy je ale třeba brát na zřetel, že bankovní sektor má podstatně vyšší úrokové sazby a striktnější podmínky smluv.

Důraz na kvalitní společnosti

Žadatel musí pečlivě vybírat mezi společnostmi a soukromými investory, jelikož se na našem finančním trhu vyskytuje celá řada nesolidních společností, které i v případě jedné opožděné platby, jsou schopny vymáhat pohledávky v podstatně větší výši, než nesplacený dluh je. Proto je velmi důležité si poctivě přečíst smlouvu o půjčce. A až následně ji podepsat. Pak již jde vše velmi snadno.

Okamžité peníze

Peníze jsou prakticky okamžitě připsány na účet a je možné je využívat. Tato půjčka ihned je neúčelová, takže s ní může jejich majitel nakládat dle libosti a nutnosti cokoliv dokládat dané instituci.

Ručení

Obvykle však poskytovatelé těchto půjček požadují určitou formu ručení, jelikož to je prakticky jejich jediná záruka, že se v případě problémů s klientem domůže svých pohledávek. Ručí se obvykle movitou či nemovitou věcí, nejčastěji automobilem či domem.