Bankovní a nebankovní půjčky

Dělení na bankovní půjčky a nebankovní půjčky je prakticky klasické a základní rozdělení, které rozčlení celý trh s půjčkami na dvě velmi odlišné kategorie. Samozřejmě některé instituce z bankovního sektoru pracují na hraně a nabízejí i produkty z nebankovní sféry a naopak, avšak ty nebudeme brát v potaz. Dělení na bankovní a nebankovní instituce je zásadní z pohledu informovanosti o klientovi.

Bankovní půjčky

U banky je vždy při vyřízení půjčky potřeba dodat velké množství dokladů a potvrzení. Samozřejmostí je občanský průkaz, druhý doklad totožnosti a navíc doklad o výši příjmu, výpis z bankovního účtu, kopie pracovní smlouvy a potvrzení zaměstnavatele a další odvislé náležitosti od jednotlivých bank. To vše musí žadatel pro posouzení o poskytnutí půjčky doložit. Následně žadatele banka z odstupem času vyrozumí s rozhodnutím o poskytnutí či zamítnutí půjčky. V případě poskytnutí půjčky je uzavřena předpřipravená smlouva o bankovní půjčce, která podléhá zákonnému dozoru i dozoru České národní banky, jelikož bankovní instituce jsou velmi sledované a kontrolované orgány. Pokud se smlouvou souhlasíte jednoduše jí podepíšete a banka vám převede půjčené peníze na účet. Existuje však i nebankovní hypotéka, která slouží výhradně k půjčení si na bydlení.

Provident půjčky – bez ručitele, max 50 000 Kč

Výhodou u takto poskytnuté půjčky máte v tom, že jednoduše znáte všechny základní informace. Na internetu, v televizi i na pobočce je velké množství informací a vy tak máte ideální možnost si vše promyslet a porovnat ještě před tím, než vůbec do pobočky půjdete. Bankovní půjčka představuje bezpečné půjčené prostředky s relativně nižším úrokem než mimo bankovní sféru. Časově je zpracování půjčky delší než u nebankovní půjčky, avšak vždy jde o seriózní jednání, smlouvy podložené jasně danými obchodními podmínkami a smlouvy bez skrytých náležitostí, které jsou pro klienta nevýhodné.